Prozkoumejte Sázavsko

Prozkoumejte Sázavsko

Prozkoumejte Sázavsko

 

Přicházející letní dny vybízejí k výletům a outdoorovým aktivitám. Skvělou oblastí k prozkoumání je například oblast Sázavska. Zkuste objevit krásy Sázavy a jejího okolí, CzechTourism pro vás vybral několik nejzajímavějších míst a věřte, že byste litovali, kdyby vám zrovna tato místa unikla.

Nechte se netradičně hýčkat v Senohrabech

Lázeňská kultura má v Česku velkou tradici a Karlovy Vary nebo Mariánky každý někdy navštívil. Máme u nás ale také netradiční formy lázeňství a to třeba v podobě říčního „wellnessu“, který vám nabídnou Senohraby. Ke koupání lidé využívali jez na soutoku řeky Sázavy a Mnichovského potoka už ve středověku. Ve třicátých letech se rozhodli jez vylepšit a přetvořit jeho okolí v „říční lázně“. A tak tu stojí dodnes. Podrobnosti.

Nostalgický vzhled tohoto místa, které jako by vypadlo z filmu o socialismu, v jehož dobách se hojně využívalo, vám vezme dech. Nejeden návštěvník si tady vzpomene na svou první lásku od táboráku. Dětem můžete ukázat, jak to vlastně „tehdy“ chodilo a všichni společně se můžete nechat hýčkat touto přírodní rekreační oblastí. Místo rádo přivítá taky vaše čtyřnohé mazlíčky, a pokud si je necháte na vodítku, z návštěvy Senohrab můžete udělat výlet pro celou rodinu.

Najděte Štěchovický poklad

Pokud odpočinek u vody není to pravé ořechové, co takhle prozkoumat zajímavá místa na kole. Štěchovice najdete asi 29 kilometrů od Prahy, a když se vám navíc podaří rozklíčovat záhadu Štěchovického pokladu, posílíte si nejen své zdraví sportovní aktivitou, ale také svoji peněženku. Podle legendy tady totiž za druhé světové války právě v místech, kudy vede příjemná cyklostezka, byl schován poklad. Říká se, že bedny s pokladem mohou být plné archivních dokumentů, ale spousta lidí tomu nevěří. Tak proč by se zrovna vám nemělo poštěstit. Podrobnosti.

Trasa je dlouhá celkem 40 kilometrů a terén je vhodný pro horská kola. Projedete se krásnou přírodou s hučícími potůčky, míjet budete mimo jiné rokli Dušno a také ruiny Frankovy štoly. Přesnou trasu k pokladu vám bude určovat turistické značení a po pěti hodinách buď objevíte poklad, nebo budete dostatečně unavení na to, aby vám jako poklad stačila teplá postel a večeře. A pokud s sebou berete děti, ty budou za poklad považovat i pouhou zmrzlinu cestou!

Sportujte v Posázaví

Všichni ví, že pramen zdraví pochází z Posázaví, a proto byste měli do Posázaví zavítat a na vlastní oči se přesvědčit, jaké to tam mají. A uvidíte, že s cyklotrasou od Říčan do Týnce nad Vltavou, okusíte nejen, jak blahodárně působí posázavská krajina na vaše svaly, ale i na vaši mysl. Podrobnosti.

Do Říčan se můžete z Prahy dopravit vlakem a po třicetiminutové vyjížďce můžete zahájit samotný cyklovýlet. Trasu si můžete uzpůsobit dle potřeby a orientovat se na ní dá snadno díky turistickému značení, přesto buďte opatrní, protože výlet je poměrně kopcovitý. V polovině výletu dorazíte k nejvyššímu místu a to k hvězdárně Astronomického ústavu na vrcholu Pecný, který je v nadmořské výšce 545 metrů. Trasa však není jen o stoupání a tak si můžete užít i poklidnou jízdu po rovince okolo Sázavy. Posázaví má zkrátka něco pro každého.