Váháte mezi proteinem a sachariďákem?

Váháte mezi proteinem a sachariďákem?

Víte jak si vybrat správný doplněk? Váháte mezi proteinem a sachariďákem?

 

V poslední době se můžeme setkat s častou úvahou mladých sportovců, že suplementace proteinovými koncentráty je pro ně nejvhodnější a mylně dopřávají svému tělu extrémně vysoké dávky bílkoviny. Hmotnost těchto mladých sportovců však i po příjmu proteinových koncentrátů neroste a jejich pokroky nejsou uspokojivé, ani po výkonnostní stránce. Proč tomu tak je? Zamysleme se nad rozdílem mezi dominantními živinami obsaženými v potravinových doplňcích typu protein (bílkovina) či gainer (sacharidový koncentrát).

S ohledem na energetický obsah obou hlavních živin zůstáváme na stejné hodnotě. Tedy jak z jednoho gramu bílkoviny, tak z jednoho gramu sacharidů získáme shodně 4 kcal (17 kJ). Zde tedy rozdíl nenajdeme. Rozdíl se ale dá již najít ve zpracování a využití těchto živin.

Mezi sportovci je všeobecné známé pravidlo o dodržení denního množství bílkoviny. Pro silové sporty se předpokládá s ideálem okolo 2 gramů bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti daného sportovce. To ovšem znamená, že mladý sportovec vážící 70 kg bude potřebovat pro denní příjem „pouhých“ 140 gramů bílkoviny. Za předpokladu, že sportovec zkonzumuje denně 2 až 3 jídla obsahující kvalitní bílkovinu (kuřecí, krůtí, či hovězí maso, rybu, zvěřinu, tvrdé sýry nebo vejce), dostane se na hodnotu čisté bílkoviny přijaté stravou okolo 100 gramů a více. Pokud si ale dopřeje během dne další, třeba dvě porce proteinového koncentrátu, může se přiblížit v příjmu bílkoviny ke hranici 200 gramů. To již představuje z dlouhodobého hlediska pro organismus sportovce velkou zátěž. Jeho tělo se musí vypořádat nejen výdejem energie při náročném tréninku, ale také výdejem energie na eliminaci odpadních látek, které v organismu příčinou vysokého příjmu bílkoviny vznikají. Díky tomuto důvodu také často dochází k zhoršení regeneraci, poklesu výkonnosti a takzvanému syndromu přetrénování!

Oproti bílkovině bývá v poslední době příjem sacharidů sportovci často opomíjen a přitom by právě hodnota sacharidů u extrémně trénujících jedinců měla dosahovat až 10 gramů na kilogram tělesné hmotnosti. Čím intenzivnější a delší výkon, tím vyšší množství sacharidů je třeba přijmout.

Vhodnými produkty pro doplnění sacharidů po sportovním výkonu jsou REGENER, COMPRESS B.I.G., nebo například AFTER TRAINING PROTEIN. Každý z nich je určen k jinému typu či délce aktivity a při správném použití pomohou skvěle překonat stavy únavy, nebo zmiňovaného přetrénování.

Zdroj: Michal Tuček, produktový manažer společnosti Nutrend